29 listopada 2017 22:07 | Aktualności

Spotkanie z Panią Zofią Bladowską oraz Panią Krystyną Olszewską- zesłanymi na Syberię

29 listopada  mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły gości niezwykłych... Długo czekaliśmy na tą chwilę i długo się do niej przygotowywaliśmy.  Tego dnia odbyło się spotkanie z Panią Zofię Bladowską- autorką książki "A gdy zabrakło Mamy..."   oraz Panią Krystyną Olszewską- urodzoną na Syberii . Spotkanie miało pomóc nam  poznać trudną historię Polaków zesłanych na Syberię w czasie II wojny światowej. Pani Zofia Bladowska została wywieziona wgłąb Rosji wraz z Rodziną, gdy miała niespełna pięć lat. Tam straciła wiele bliskich osób, również ukochana Mamę... Pani Krystyna Olszewska urodziła się na Syberii, do Polski wróciła w wieku trzech lat.

Tematyką zainteresowali się już uczniowie klasy czwartej i przystąpili do realizacji projektu wraz ze starszymi kolegami i koleżankami aż do klasy trzeciej gimnazjum włącznie. Przygotowania trwały długo... Młodzież pod kierunkiem nauczycieli spotykała się po zajęciach, zapoznawała z tą trudną, lecz niezwykle ważną częścią polskiej historii. Wspólnie odczytywano fragmenty książki Pani Bladowskiej, zapoznawano się z losami obu Pań, planowano szczegóły spotkania. Kiedy nadszedł długo wyczekiwany wieczór, wzruszeniom nie było końca. Uczennice już przed budynkiem szkoły powitały Panie pięknym kwiatem.                 W czasie spotkania, zaprezentowano w formie multimedialnej losy zesłańców syberyjskich. Następnie przedstawiono chwytający za serce montaż słowno – muzyczny oparty na wspomnieniach autorki. Pani Zofia i Pani Krystyna podzieliły się również trudnymi dla siebie wspomnieniami. Dla wszystkich gości i młodzieży było to bardzo wzruszające.  Uczniowie oraz zaproszeni goście mieli możliwość zadawania pytań obu Paniom i z uwagą słuchali niezwykłych opowieści. Na zakończenie wieczoru Pani Zofia dziękując wszystkim za zaproszenie, podarowała społeczności szkolnej swoją nową książkę "Sybir na zawsze                       w pamięci". Młodzież, wdzięczna za obecność, podziękowała Paniom pięknymi bukietami białych róż.

Spotkanie z Panią Zofią Bladowską odbyło się z inicjatywy dzieci i młodzieży z grupy projektowej. Nad wszystkim czuwała Pani Elżbieta Laskiewicz, która zapoznała uczniów                   z losami Polaków na Syberii oraz Pani Anna Lica. Pomocą służyła również Pani Wioletta Marczewska  oraz Pani Dorota Studzińska